Skip to content
Menu
Bez kategorii
Wycieczki szkolne

Świętokrzyski szlak archeo – geo – co w nim takiego wyjątkowego?

Świętokrzyski szlak archeo - geo to niewątpliwie najciekawszy i najbardziej ekscytujący szlak nie tylko dla fanów geologii ale również archeologii czy paleontologii. Jednym ze znaczących atutów tego szlaku jest to, iż wiele miejsc odwiedzimy bez żadnych opłat ani dodatkowych kosztów.

Data dodania 31 lipca 2023
wycieczka szkolna świętokrzyskie Jaskinia Raj

 Świętokrzyski szlak archeo – geo – co  w nim takiego wyjątkowego?

Świętokrzyski szlak archeo – geo to niewątpliwie najciekawszy i najbardziej ekscytujący szlak nie tylko dla fanów geologii ale również archeologii czy paleontologii. Jednym ze znaczących atutów tego szlaku jest to, iż wiele miejsc odwiedzimy bez żadnych opłat ani dodatkowych kosztów. Zanim jednak zdecydujecie się Państwo wybrać z nami na tę ciekawą i pełną przygód wycieczkę szkolną szlakiem archeo zapoznajcie się proszę z opisem poszczególnych atrakcji.

Numer jeden na szlaku to zdecydowanie Jaskinia Raj.

Jaskinia Raj to najpiękniejsza wapienna jaskinia krasowa w Polsce, która bez wątpienia jest  częścią Geoparku Świętokrzyskiego. Od 2021 roku znajduje się na Światowej Liście Geoparków UNESCO.

Obiekt zwiedzamy w grupach maksymalnie 15 osobowych. Rezerwacja biletów jest tylko onnline ale tym oczywiście  zajmiemy się My. W jaskini panuje mrok i niska temperatura oraz duża wilgotność należy zatem pamiętać o odpowiedniej odzieży a przede wszystkim wygodnym obuwiu. Na terenie jaskini obowiązuje zakaz fotografowania i nagrywania ze względu na ochronę szaty naciekowej oraz jej mieszkańców. Od płatnego parkingu, który również My opłacamy, idziemy 300 m ścieżką utwardzoną, gdzie o wyznaczonej godzinie wejścia za stylowymi drzwiami, czeka na nas już przewodnik. Wchodzimy w magiczny świat podziemnego krasu gdzie bez wątpienia mamy unikatową szatę naciekową ze wszystkimi jej formami. Po 50 minutach zwiedzania wychodzimy na powierzchnię tymi samymi drzwiami.

Jaskinia Raj jak i znajdujące się w sąsiedztwie Centrum Neandertalczyka są niedostępne w poniedziałki ale przede wszystkim  w okresie od 16 listopada do 14 stycznia.

Plusy+++

Unikatowa szata naciekowa, fantastyczni przewodnicy, katering na miejscu, stoiska z pamiątkami przy parkingu.

łatwy dobrze oznakowany dojazd, bezpłatne toalety.

Minusy—

Rezerwacja biletów tylko onnlina i na długo przed wizytą. Płatność za rezerwację tylko przelewem do 48 godzin.

Zakaz fotografowania i nagrywania filmów.

Numer dwa to kompleks Geonatura Kielce.

Geonatura Kielce to zespół czterech obiektów. Każdy z nich ma swój bez wątpienia niepowtarzalny, unikatowy charakter oraz wyjątkową i specyficzną formę zwiedzania. Dodatkową i z pewnością najciekawszą atrakcją są gry terenowe dostępne na terenie wszystkich obiektów kompleksu.  W skład jednostki wchodzą:

  • Centrum Geoedukacji
  • Rezerwat Wietrznia
  • Rezerwat Kadzielnia z Amfiteatrem i jaskinią
  • Ogród Botaniczny
Centrum Geoedukacji

W bardzo jasny i prosty sposób przede wszystkim  wykorzystując nowoczesne metody edukacyjne, zgłębiamy ciekawą wiedzę geologiczną i geograficzną. Oprócz stanowisk edukacyjnych bierzemy udział w  ciekawej grze „Misja Chronos” a na zakończenie mamy 10 – minutowy seans w „kapsule czasu”. Centrum Geoedukacji znajduje się w sąsiedztwie Rezerwatu Wietrznia.

Wejście dla grup zorganizowanych w godzinach – 9:00, 11:00 i 13:00. Obiekt niedostępny do zwiedzania w poniedziałki.

Plusy+++

Nieodpłatna szatnia i toalety. Dogodny dojazd i bezpłatny parking. Przyjazne, interaktywne stanowiska wystawowe ale przede wszystkim bezpłatny udział w grach terenowych.

Minusy—

Wymaga wcześniejszej rezerwacji. Zwiedzanie bez przewodnika. Dostępność tylko 3 wejścia w ciągu dnia. Nie ma oferty kateringowej.

Rezerwat Wietrznia

Rezerwat Wietrznia to dawne wyrobisko skał wapiennych i dolomitów, gdzie przede wszystkim spacerując ścieżką edukacyjną zapoznajemy się z tablicami informacyjnymi, które opisują co widzimy. Miejsce ze względu na charakter rezerwatu nie prowadzi działalności gastronomicznej ani nie ma możliwości skorzystania z toalet czy szatni.

Plusy+++

Sąsiedztwo Centrum Geoedukacji gdzie mamy do dyspozycji toalety, parking oraz wiaty do siedzenia.

Przyjazne ścieżki edukacyjne gdzie bez wątpienia mamy do dyspozycji garść ciekawej wiedzy.

Minusy—

Brak szatni i zaplecza gastronomicznego.

Rezerwat Kadzielnia.

Rezerwat Kadzielnia to przede wszystkim zespół kilku atrakcji, w skład którego wchodzi ścieżka edukacyjna dookoła reliktowego ostańca skalnego pod nazwą „Skałki Geologów” z tablicami dydaktycznymi, oraz jedynego w Polsce amfiteatru wykutego w skale jak i jaskini.

Plusy+++

Wejście do rezerwatu jest bezpłatne. Świetne miejsca widokowe z ławkami i wiatami.

Czytelne tablice dydaktyczne.

Tematyczna gra miejska.

Minusy – – –

Niestety, ze względu na specyfikę miejsca nie ma toalet, szatni ani punktów gastronomicznych.

Obowiązuje rezerwacja do wejścia do jaskini i jest ono płatne.

Ogród botaniczny.

To ostatnia miejscówka z kompleksu Geonatura Kielce, choć znajduje się na zboczu Góry Karczówka i zajmuje powierzchnię 13 ha jest przykładem idealnie wykorzystanej przestrzeni. Z uwagi na specyfikę obiektu ogród jest czynny jest jedynie w sezonie od wiosny do jesieni. Część ekspozycyjna dzieli się na działy a te na kolekcje formacje roślinne. Dodatkowym atutem obiektu są organizowane lekcje i warsztaty dydaktyczne.

Możemy podziwiać między innymi:

  • Rośliny ozdobne i rośliny użytkowe oraz sadownicze
  • Florę rodzinną oraz wodną i bagienną
  • Ogrody pokazowe takie jak: francuski, japoński, orientalny, angielski czy wiejski
  • Rośliny chronione i zagrożone
  • Odsłonięcia geologiczne i wąwozy oraz alpinarium

Ogród jest czynny sezonowo od 1 maja do 31 października w godzinach od 10:00 do 18:00. W poniedziałki ogród jest zamknięty.

Plusy +++

Bezpłatne toalety. Potężny teren ekspozycyjny kilkunastu gatunków roślin i kilkudziesięciu rodzajów ogrodów.

Kawiarnia na terenie ogrodu.

Minusy – – –

Czynne sezonowo.

Płatne wejście ale jedyne 8 zł. Płatne lekcje i warsztaty również kwota symboliczna 11 zł.

Numer trzy to Zamek Chęciny.

Gotycki Zamek Królewski w Chęcinach to typowa warownia obronna zbudowana na najwyższym w okolicy wzgórzu i jest widoczna z każdej strony. Zamek od samego początku, czyli już od średniowiecza, był wysokiej rangi ośrodkiem życia politycznego. Pełnił również funkcje rezydencjalną dla rodzin królewskich przebywała tutaj między innymi Bona Sforza, która po dziś dzień błąka się i szuka swojego skarbu w ruinach.

Ale, ale co on ma wspólnego ze szlakiem archeo?

Sam zamek oprócz ciekawej i mrocznej historii może i mniej ma wspólnego, ale jego umiejscowienie na wapiennym wzgórzu już robi super wrażenie.

Plusy +++

Duży, bezpłatny parking z mega zaopatrzonymi stoiskami z pamiątkami.

W ludzkich cenach punkty gastronomiczne.

Piękna panorama na okolice, Ścieżka Mnicha, legendy i podania.

Minusy – – –

Płatna toaleta.

Dość niewygodny dojazd pod górę autokarem

Podsumowując temat jestem przekonana, że udało mnie się Państwa i Was młodzi podróżnicy zainteresować świętokrzyskim szlakiem archeo – geo.

Mam nadzieję, że jednoznacznie udało się również odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie „Co w nim takiego wyjątkowego” – OTÓŻ WSZYSTKO!

Zapraszam serdecznie w takim razie do rezerwacji oferowanych przez nas wycieczek szkolnych świętokrzyskim szlakiem archeo – geo.

Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku nie tylko archeo – geo:)

23 listopada 2024

Nasz nowy projekt "Wsparcie dla Dolnego Śląska".

"Wsparcie dla Dolnego Śląska" są objęte 20% promocją. Dodatkowo wszystkie wycieczki wzbogacone są o pełne przygód gry miejskie i terenowe. Tworzą one fantastyczną atmosferę dla…

czytaj dalej
08 czerwca 2024

Nowy projekt MEN "Podróże z klasą"

Nasze wycieczki szkolne z serii "Podróże z klasą" nie tylko spełniają ustawowe założenia ale są dodatkowo wzbogacone o pełne przygód gry miejskie oraz terenowe, które…

czytaj dalej
05 listopada 2023

5 pomysłów na 3 - dniową ciekawą wycieczkę szkolną

Wiemy jak trudno jest się zdecydować na wycieczkę szkolną, która zadowoli większość uczestników. Wybór jest niełatwy Polska czy zagranica, historyczne stare miasta czy piękne panoramy…

czytaj dalej
Pokaż więcej