Skip to content
Menu
Bez kategorii
Wycieczki szkolne

5 pomysłów na ciekawą wycieczkę szkolną w 2 dni

Wstęp musi być; Przyznacie Państwo rację, że jako nauczyciele, opiekunowie jak i rodzice jesteście bombardowani z każdej strony reklamami ciekawych, tanich, wyjątkowych itp. wycieczek szkolnych. Jest dość trudno się zdecydować, tym bardziej, że większość z nich kusi i ceną i fotami i opisami i miejscami. Wybór jest niełatwy Polska czy zagranica, historyczne, stare miasta czy piękne panoramy gór i parków. Może szlakami historycznymi a może górskimi czy archeologicznymi,  o są też ciekawe szlaki literackie i kulturoznawcze. To tylko kilkadziesiąt procent wymienionych przeze mnie kategorii.

Data dodania 04 września 2023

5 pomysłów na ciekawą wycieczkę szkolną w 2 dni

Wstęp musi być;

Przyznacie Państwo rację, że jako nauczyciele, opiekunowie jak i rodzice jesteście bombardowani z każdej strony reklamami ciekawych, tanich, wyjątkowych itp. wycieczek szkolnych. Jest dość trudno się zdecydować, tym bardziej, że większość z nich kusi i ceną i fotami i opisami i miejscami. Wybór jest niełatwy Polska czy zagranica, historyczne, stare miasta czy piękne panoramy gór i parków. Może szlakami historycznymi a może górskimi czy archeologicznymi,  o są też ciekawe szlaki literackie i kulturoznawcze. To tylko kilkadziesiąt procent wymienionych przeze mnie kategorii.

Ale do rzeczy;

Na tym blogu postaram się Państwu pomóc w wyborze 2 – dniowej wycieczki szkolnej, opisując każdą z nich pod kątem odwiedzanych atrakcji. Będę się skupiać na dość istotnej rzeczy, jakie korzyści będzie miała z tego młodzież, bo przecież to oni są głównymi zainteresowanymi.

Zaczynam od:

2 dni Berlin z Poczdamem

To wycieczka szkolna przede wszystkim pokazująca piękną barokowo – rokokową architekturę. Ale fani historii tej XVIII/XIX wiecznej jak i z czasów IIWŚ oraz Zimnej Wojny też znajdą coś dla siebie.

Zaczynamy od zwiedzania Poczdamu, prawie 200 – tysięcznego miasta leżącego niedaleko Berlina i będącego stolicą kraju związkowego Brandenburgii. Skupimy się na Parku Sanssouci z rokokowym Nowym Pałacem Hohenzollernów, wzniesionego w połowie XVIII wieku na zlecenie króla Prus Fryderyka Wielkiego. Nie pominiemy również barokowego Pałacu Charlottenhof. Przepiękny park rozciąga się na powierzchni 300 ha i znajduje się w nim, oprócz oczywiście potężnych, królewskich rezydencji wiele prawdziwych perełek architektury, takich jak dom chiński, oranżeria, historyczny młyn czy smoczy domek. Oczywiście trudno nie wspomnieć o przepięknie kwitnących ogrodach i tarasach.

Po tylu wrażeniach czas na nocleg, pożywną obiadokolację oraz kontynentalne śniadanie aby nabrać siły na kolejny dzień pobytu.

Berlina chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Prawie 4 – milionowe miasto, stolica Niemiec, jest największym pod względem liczby ludności miastem UE. Będzie tutaj trochę dłuższy spacer ale wrażenia pod każdym względem gwarantowane. Przekrój kilku epok architektonicznych splata się z często mroczną historią, która ulega pozytywnym zmianom ustrojowym. Tego wszystkiego doświadczymy odwiedzając między innymi – Bramę Brandenburską, Potsdamer Platz, Aleksander Platz, Bundenstag, katedry, pomniki czy słynny Point Jack. Berlin to także miasto skarbów światowej kultury, znane jako miasto muzeów wpisane na listę UNESCO. To również europejska stolica kulinarna z najpyszniejszym kebabem w Europie.

Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowym programem klikając w link poniżej.

2 dni Szwajcaria Czeska z Dreznem

To wyprawa dla miłośników spacerów w bajkowych, rodem ze scenerii filmów fantasy, plenerach. To również gratka dla przyszłych geologów czy geografów. uzupełnieniem wycieczki będzie drezdeńska galeria dzieł sztuki.

Zaczniemy od Parku Narodowego Czeska Szwajcaria czyli tajemniczego miasta z kamienia chroniącego fantastycznie ukształtowane skały. Mamy do dyspozycji kilka tras turystycznych ale w przypadku wycieczki szkolnej ja proponuję dwie do wyboru.  Jedna dłuższa z przeprawą łodziami przez rzekę Kamienica. Druga krótsza, wiedzie pod słynnym, największym mostem skalnym w Europie Pravicką Bramą z bajkowymi widokami.

Po tylu wrażeniach czas na odpoczynek, pożywną obiadokolację oraz kontynentalne śniadanie aby nabrać siły na kolejny dzień pobytu.

Drezno to stolica kolejnego kraju związkowego jakim jest Saksonia. Leży nad Łabą i liczy obecnie ponad 500 tysięcy mieszkańców i przed zmianami ustrojowymi w Europie leżało w granicach DDR oryginalna niemiecka nazwa a NRD to polskie tłumaczenie (dla niewtajemniczonych Niemiecka Republika Demokratyczne). Jak Drezno to przede wszystkim Galeria Zwinger ze słynnymi  aniołami, będącymi wizytówką miasta oraz rokokowy zamek Sasów, będący rezydencją Augusta Mocnego. Nie pominiemy również Starego Miasta z pochodem elektorów saskich.

Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowym programem klikając w link poniżej.

2 dni w Czeskich Morawach

To wycieczka zdecydowanie dla miłośników natury, przyrody, egzotycznej fauny i flory. Dla zwolenników takich nauk jak geologia, geografia i przyroda oraz lubiących lekko górskie spacery wśród naturalnych ostańców.

Pierwszy dzień z uwagi na logistykę trasy zaczniemy od ZOO w Ostrawie z przepięknym parkiem, w którym oprócz oczywiście zwierząt znajdziemy kilka ścieżek dydaktycznych oraz ekspozycję egzotycznych roślin. ZOO Ostrawa posiada największych liczbę gatunków zwierząt w Europie. Alternatywą, dla starszej młodzieży, jest zwiedzanie miasta Ołomuniec. 

Po tylu wrażeniach czas na odpoczynek, pożywną obiadokolację oraz kontynentalne śniadanie aby nabrać siły na kolejny dzień pobytu.

Drugi dzień to Morawski Kras z przepiękną trasą turystyczną w Jaskini Punkvy oraz szlakiem na Przepaść Macochy. Morawski Kras to labirynt wąwozów, pionowych wzgórz, skał, wodospadów i jaskiń, z których największe mieszczą podziemne rzeki i jeziora. To magiczne miejsce może być tłem bez żadnych efektów specjalnych do filmów fantasy. Trasa turystyczna w Jaskini Punkvy to 3 – etapowy szlak. W pierwszej części idziemy podziemnymi korytarzami z unikatową szatą naciekową podziemnego krasu aby dojść do wielkiego, naturalnego leja skalnego zwanego Przepaścią Macochy, Wracamy natomiast łodziami prze wąskie i niskie korytarze. Uzupełnieniem wyprawy będzie około 2 – godzinny spacer zielonym szlakiem na mosty widokowe górnej części przepaści.

Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowym programem klikając w link poniżej.

2 dni zamki Dolnego Śląska z bonusem

Kolejna propozycja 2 – dniowej wycieczki szkolnej to już rodzime tereny ale z mocno niemieckimi korzeniami. Zamki Dolnego Śląska i ich tajemnicze i często mroczne historię zainteresują z pewnością każdego.

Na pierwszy dzień proponuję Zamek Czocha. Zamek Czocha to idealne miejsce dla miłośników historii, tajemnic i legend, pełen tajnych przejść i stylowych komnat. Średniowieczne zamczysko przez swoje skrywane tajemnice kolejnych właścicieli słusznie nazywany jest polskim Hogwartem. Zwiedzamy wnętrze zamku.

Po takim dniu należy się solidna obiadokolacja, nocleg oraz kontynentalne śniadanie aby z uśmiechem stawić czoła drugiemu dniu wycieczki.

Zaczynamy od Zamku Chojnik, który jest jednym z nielicznych górskich zamków na terenie Polski i bardzo dobrze zachowaną ruiną. Na zamek wchodzimy pieszym, żółtym szlakiem Karkonoskim Parkiem Narodowym co jest dodatkową atrakcją przyrodniczo – krajobrazową. Miłym uzupełnieniem trudów wspinaczki będzie wizyta w Kościele Pokoju w Świdnicy. Obiekt wpisany jest na światową listę UNESCO.

Każdy z tych zamków ma swoje legendy czy to o białej damie, czarnym rycerzu czy purpurowym ośle. Wszystkie obfitują w zapierające dech piersiach „opowieści z krypty”. Wszystkie ze względu na swoje położenie mają początki za panowania dynastii Pruskich, Cesarskich a nawet swoje historie za rządów III Rzeszy Niemieckiej.

Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowym programem klikając w link poniżej.

2 dni świętokrzyskie krzemionki i Jurapark

Ostatnia już propozycja 2 – dniowej wycieczki szkolnej to również rodzime strony przeznaczona głównie dla miłośników archeologii, przyrody i dobrej zabawy.

W pierwszy dzień odwiedzimy miejsce wpisane na listę UNESCO a jest to Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”. Jest to Neolityczna Kopalnia Krzemienia Pasiastego. Idąc podziemną trasą turystyczna, 1,5 km, obejrzymy oryginalne wnętrze kopalni neolitycznej oraz pracę górników.

Po takim dniu należy się solidna obiadokolacja, nocleg oraz kontynentalne śniadanie aby z uśmiechem stawić czoła drugiemu dniu wycieczki.

Drugi dzień to już mega zabawa w Jurapark Bałtów to Bałtowski Kompleks Turystyczny, który jest idealnie uzupełnienia temat archeo i jednocześnie rajem do zabawy, przygody i odkrywania. To edukacja przez zabawę i doświadczenie dostosowana do wieku uczestnika. W skład kompleksu wchodzi: JuraPark, Muzeum Jurajskie, Prehistoryczne Oceanarium, Zwierzyniec Bałtowski, Sabatówka, Polska w miniaturze, Park Rozrywki czyli wszystko to, co potrzebuje młody człowiek aby jego pobyt był pełen przygód. Warsztaty, lekcje plenerowe, zajęcia terenowe i muzealne tworzą świetny klimat do poznawania świata.

Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowym programem klikając w link poniżej.

Jestem pewna, że rozwiązałam przynajmniej jeden problem gdzie na 2 dni wyjechać z młodzieżą żeby się nie nudzić i jeszcze dodatkowo przywieść ze sobą garść bezcennej wiedzy.

P.S. Za tydzień będą propozycję 3 – dniowych wycieczek szkolnych.

Zapraszam serdecznie do zapoznania się ze szczegółowymi programami proponowanych 2 – dniowych wycieczek szkolnych klikając z podane w opisach linki.

05 listopada 2023

5 pomysłów na 3 - dniową ciekawą wycieczkę szkolną

Wstęp tym razem minimalistyczny; Na obszerniejszy zapraszam na blog "5 pomysłów na 2 - dniową ciekawą wycieczkę szkolną". Wiemy jak trudno jest się zdecydować na…

czytaj dalej
13 sierpnia 2023

Morawski Kras - tym razem bez pytań….?

Morawski Kras - tym razem bez pytań...? Morawski Kras w Czechach to bez wątpienia tak magiczna kraina, że może posłużyć bez efektów specjalnych jako sceneria…

czytaj dalej
01 sierpnia 2023

„Łódź poindustrialny fenomen” - ale dlaczego fenomen?

Łódź poindustrialny fenomem - ale dlaczego fenomen? Postaram się chociaż w kilku akapitach wyjaśnić dlaczego, jak i zachęcić Państwa do rozważenia udziału w naszej wycieczki…

czytaj dalej
Pokaż więcej