5 pomysłów na 3 – dniową ciekawą wycieczkę szkolną
Wiemy jak trudno jest się zdecydować na wycieczkę szkolną, która zadowoli większość uczestników. Wybór jest niełatwy Polska czy zagranica, historyczne stare miasta czy piękne panoramy gór i parków. Może dla bezpieczeństwa utartymi, znanymi szlakami a może zaufać nowej firmie na rynku organizatorów turystyki BP ATENA z Katowic.
5 pomysłów na 3 – dniową ciekawą wycieczkę szkolną
Wstęp tym razem minimalistyczny;
Na obszerniejszy materiał zapraszam na blog „5 pomysłów na 2 – dniową ciekawą wycieczkę szkolną”. Wiemy jak trudno jest się zdecydować na wycieczkę szkolną, która zadowoli większość uczestników. Wybór jest niełatwy Polska czy zagranica, historyczne stare miasta czy piękne panoramy gór i parków. Może dla bezpieczeństwa utartymi, znanymi szlakami a może zaufać nowej firmie na rynku organizatorów turystyki jakim jest https://atenakatowice.pl/.
Ale do rzeczy;
Na tym blogu postaram się Państwu pomóc w wyborze 3 – dniowej wycieczki szkolnej, opisując każdą z nich pod kątem odwiedzanych atrakcji. Będę się skupiać na dość istotnej rzeczy jakim jest korzyść dla młodzieży, bo przecież to oni są głównymi zainteresowanymi.
Zaczynam od:
3 dni w Karkonoszach na wypasie
Jedna z ciekawszych wycieczek szkolnych na Dolny Śląsk pod względem odwiedzanych atrakcji oraz legend i mrocznych opowieści z nimi związanych. Łączy ze sobą Fantastyczne trasy podziemne, tajemnicze historie Ducha Gór, piękno Karkonoskiego Parku Narodowego jak i egzotykę ogrodów japońskich. Wszystko to damy radę w 3 dni.
Pierwszy dzień to pobyt w Kowarach. Czeka nas niesamowity spacer chodnikami Kopalni Uranu Liczyrzepy trasą ok 1600 metrów. Poznacie historię górnictwa Dolnego Śląska począwszy od XIII w. Dodatkową otrzymacie na czas zwiedzania lampy górnicze, ponieważ sama trasa nie jest oświetlona. Kolejnym miejscem z serii „must be” to Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, gdzie w jednym miejscu poznamy większość obiektów i miejsc godnych odwiedzenia. Zwiedzanie odbywa się z animatorem, który opowiada historie danych miejsc oraz ciekawe legendy z nimi związane.
Po tylu wrażeniach czas na pożywną obiadokolację, nocleg oraz kontynentalne śniadanie aby nabrać siły na kolejny mocno spacerowy dzień.
Drugi dzień to Karpacz stolica Karkonoszy. Wypada odwiedzić kościół ewangelicko – augsburski popularnie nazywany Wang, od norweskiej miejscowości Vang, z której został w 1842 roku przeniesiony. Kościół zbudowany był z sosnowych bali na przełomie XII i XIII wieku uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.
Obowiązkowa, dla Was młodzieży to wizyta w Muzeum Ducha Gór „Karkonoskie Tajemnice”. Muzeum jest zwycięzcą w konkursie National Geographic „7 Nowych Cudów Polski”. To podziemna, multimedialna ekspozycja przedstawiająca legendarny i historyczny świat Karkonoszy oraz ich władcy Ducha Gór. Rewelacyjna gra świateł i dźwięku, unikatowa grafika oraz interaktywne ekspozycje tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Odnosimy wrażenie uczestnictwa w tej historii.
Ostatnim punktem jest „wspinanie się” Kolejką Linową na Śnieżkę, która jest najwyższym szczytem Karkonoszy. Dojeżdżamy do Kopy i przechodzimy malowniczą częścią szlaku koło 400 m. Przy wodospadzie Łomniczki mijamy symboliczny cmentarz Ofiar Gór oraz Schronisko „Dom Śląski”. Na szczycie znajduje się wysokogórskie obserwatorium meteorologiczne.
Po dość intensywnym dniu zasłużona kolacja, nocleg oraz kontynentalne śniadanie.
W ostatni dzień proponuję odwiedzić najbardziej magiczne przyrodniczo miejsca jakim jest Ogród Japoński Siruwia oraz najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy Wodospad Kamieńczyk. Siruwia zwana „Małą Japonią” to najwyżej położony ogród japoński w Polsce zachwycający bogactwem roślin i ich harmonijną kompozycją. Miejsce magiczne pod każdym względem. Cały ogród to doskonałe w swojej prostocie połączenie krajobrazu i roślinności Karkonoszy z orientalnymi roślinami i motywami Wschodu – w zgodzie oczywiście z zasadami feng shui. Wodospad składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m. spadając do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka. Skalne, pionowe skały robią niesamowite wrażenie. Pod środkową kaskadą wodospadu znajduje się niewielka, po części sztucznie wykuta przez Walończyków jaskinia „Złota Jama”. Wodospad można podziwiać tak z góry, jak i z dołu.
Tatrzański Park Narodowy w 3 dni
Trzydniowa wycieczka szkolna do Tatrzańskiego Parku Narodowego to połączenie teorii z praktyką oraz sporą dawką sztuki, architektury, historii i kultury Podhala. Wszystkie górskie szlaki oczywiście przechodzimy z certyfikowanymi przewodnikami górskimi. Oczywiście nie zapominając o Zakopanym stolicy polskich Tatr.
Pierwszy dzień zaczynamy spokojnym spacerkiem przez Krupówki, jednej z wizytówek Zakopanego. Po drodze wstępujemy do Muzeum Tatrzańskiego, najstarszego i największego regionalngo muzeum w Polsce. Siedziba mieści się w 3 – piętrowym monumentalnym budynku i posiada w swoich zbiorach prawie 1500 eksponatów. Jest tutaj przekrój wszystkich dziedzin etno – histo – archeo – biolo – geo – kulturo: – logii. Ostatnim miejscem będzie godzinna wizyta w Pawilonie Edukacyjnym Tatrzańskiego Parku Narodowego. Do dyspozycji mamy największą w Polsce podświetlaną makietę Tatr z komentarzem lektora oraz bardzo realistyczne trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę, jaskinie i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy.
Teraz czas na pożywną obiadokolację, nocleg oraz kontynentalne śniadanie aby nabrać siły na kolejny dość intensywny dzień.
Drugi dzień to spotkanie twarzą w twarz z TPN w terenie czyli idziemy jednym z najbardziej popularnych Szlaków na Morskie Oko, które jest największym i najpiękniejszym jeziorem w Tatrach. Prowadzi on malowniczą Doliną Białki i Doliną Rybiego Potoku do Schroniska „Morskie Oko”. Spokojny spacer zajmie nam koło 7 godzin, łącznie z postojami na toalety i posiłek oraz obowiązkowym obejściem Morskiego Oka dookoła. Alternatywną opcją spaceru jest Szlak nad Czarny Staw Gąsienicowy. Jest to niewymagające przejście fantastyczną Doliną Suchej Wody do schroniska „Murowaniec” i jeszcze kawałek nad taflę jeziorko. Po drodze oczywiście fantastyczne miejsca widokowe oraz charakterystyczna fauna i flora tatrzańska. Spacerek zajmie nam około 7 godzin łącznie z postojami na toalety i posiłek.
Po tylu wrażeniach jedziemy na obiadokolację, nocleg oraz kontynentalne śniadanie.
Trzeci dzień to wizyty pod hasłem sztuki i architektury Podhala. Galeria Sztuki Willa Oksza to jeden z oddziałów Muzeum Tatrzańskiego, która mieści się w willi zaprojektowanej przez samego mistrza Witkiewicza i jest jednym z najpiękniejszych zabytków Zakopanego. Prezentowane tutaj wystawa nosi tytuł „Artyści i sztuka w Zakopanem” autorstwa najwybitniejszych twórców zauroczonych Tatrami i Podhalem. Galeria mistrza zakopiańskiego Wł. Hasiora to kolejna filia Muzeum Tatrzańskiego. Artystę chyba nie trzeba za bardzo przedstawiać, Hasior to wybitny i znany nie tylko w kraju rzeźbiarz i malarz mocno związany z Podhalem co widać w jego pracach.
Projekt „Riese” podziemne tajemnice III Rzeszy
Kompleks „Riese” (Olbrzym) położony w Górach Sowich to nadal tajemnicze i zagadkowe militarno – przemysłowe podziemie. Nie wiadomo, po co hitlerowcy w II połowie 1943 roku zaczęli drążyć w Górach Sowich ogromne tunele, sztolnie i komory. W kompleksie „Riese” prace trwały niemal do końca II wojny światowej, czyli w sytuacji kiedy niemal pewne było, że Niemcy ją przegrają. Czy zamierzano tam produkować broń, która miała jeszcze odwrócić losy wojny? A może cel był inny? Integracyjną częścią całego kompleksu udostępnioną do zwiedzania 4 opisane poniżej obiekty.
Zaczynamy od Zamku Książ, to jeden z największych i najpiękniejszych zamków w Europie; założony przez Bolko I księcia opolskiego; w 1941 roku po przejęciu zamku przez władze III rzeszy paramilitarna organizacja TODT’a przerobiła rezydencję na kwaterę główna Hitlera a Armia Radziecka dokonała reszty zniszczeń; wielką tajemnicą zamku są jego podziemia;
Czas na wieczorną obiadokolację, nocleg oraz kontynentalne śniadanie aby nabrać siły na kolejny dzień pobytu.
Drugi dzień to już wizyty w podziemnych obiektach Projektu „Riese” w Sztolni Walimskiej z bogatą podziemną kolekcją oryginalnych narzędzi oraz przedmiotów należących do więźniów jak i eksponatów dawnej broni i urządzeń wiertniczych a wszystko to wygląda tak jakby robotnicy opuścili to miejsca przed chwilą. Bardzo dobrze zachowana wartownia podobnie jak komory techniczne z podwójnym stropem. Kompleks „Włodarz” to najmłodszy z udostępnionych obiektów projektu „Riese” ale również największy. Bezsprzecznym atutem tego kompleksu jest przepłynięcie części trasy łodziami po zalanych fragmentach chodników. Wejście podobnie jak do poprzednich obiektów tylko i wyłącznie z przewodnikiem w kaskach ochronnych, które dostajemy przy wejściu. Wychodzimy sztolnią obok wejścia.
Po tylu niesamowitych wrażeniach czas na nocleg, obiadokolację oraz kontynentalne śniadanie.
Trzeci dzień to wejście na szczyt Wielka Sowa leżący na wysokości 1015 m.n.p.m. to prosty i niewymagający szlak w Górach Sowich. Na szczycie przywita nas betonowa, ponad 100 – letnia, nietypowa wieża widokowa.
Budapeszt top 7 w 3 dni z bonusem
Trzydniowa wycieczka szkolna do Budapesztu, stolicy Węgier i jednego z najpiękniejszych miast europejskich nazywanego Perłą Naddunajską. Miasto o dwu skrajnych obliczach architektonicznych, historycznych i kulturowych. Miasto o ponad dwutysięcznej historii choć oficjalnie powstało 150 lat temu z połączenia trzech osad Budy, Obudy i Pesztu. Obejrzycie Państwo z lądu i z wody najbardziej charakterystyczne budowle i obiekty (niekoniecznie te najstarsze), które na stałe zagoszczą w Waszej pamięci. Budapeszt z lądu i z wody to idealne połączenie aby w pełni docenić piękno różnorodnych stylów architektonicznych idealnie się uzupełniających.
Pierwszy dzień zaczniemy od prawobrzeżnej dzielnicy Dunaju jakim jest Buda, jednocześnie najstarszej, historycznej części miasta. Przejdziemy się wzgórzem zamkowym tzw. Traktem Królewskim od Kościoła Macieja i Baszty Rybackiej do samego Zamku Królewskiego. Z uwagi na przedłużający się remont Cytadeli na Górze Gellerta, jej atrakcje obejrzymy z poziomu wód Dunaju. Popołudniowy rejs to idealny czas aby porównać obie dzielnice Budapesztu pod względem geologicznym i architektonicznym.
Po tak intensywnym dniu zasłużona obiadokolacja, nocleg oraz kontynentalne śniadanie aby nabrać siły na kolejny dzień pobytu.
Drugi dzień to lewobrzeżny Peszt z majestatycznym Parlamentem, katedrą św. Stefana, najstarszą liną metra oraz reprezentacyjną aleją Andrassiego i najdroższym deptakiem Vaci. Oczywiście nie pominiemy Placu Bohaterów, Parku Miejskiego z eklektycznym, bajkowym Zamkiem Vajdahunyad. Idealnym uzupełnieniem dnia jest wizyta w ZOO. Jest to jedno z najstarszych tego typu obiektów w Europie Na 10 ha możemy oglądać nie tylko ponad 700 gatunków zwierząt ale również podziwiać secesyjną architekturę pawilonów wystawienniczych.
Czas na pożywną obiadokolację, nocleg oraz kontynentalne śniadanie.
Trzeci dzień to zakupy w Hali Targowej. Jest to wielki bazar, targ budapesztański znajdujący się przy samym brzegu Dunaju. Potężny gmach przypomina halę dworca kolejowego.
Wracamy zakolami Dunaju przejeżdżając przez Wyszehrad historyczne miasto kojarzące się z powstaniem w 1991 roku Grupy Wyszechradzkiej. Jest to zrzeszenie czterech państw byłego bloku wschodniego celem pogłębienia współpracy głownie gospodarczej. Należą do niej Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Szentendre nazywane jest najpiękniejszym miasteczkiem Węgier i jednym z najpiękniejszych w Europie Środkowej. To mekka artystów, Życie płynie tu wolniej, w miłej atmosferze przyjaźni i wzajemnej pomocy. Do tego dochodzi cudowna architektura i bajecznie kolorowe kamienice.
Czechy TOP 5 w 3 dni da się
TOP 5 atrakcji w Czechach w 3 dni da się. Ta 3 – dniowa wycieczka szkolna łączy w sobie zabawę, przygodę, naukę, doświadczenie i niesamowite przeżycia emocjonalne.
Zaczynamy od ZOO Ostrawa z przepięknym parkiem, w którym oprócz oczywiście zwierząt znajdziemy kilka ścieżek dydaktycznych oraz ekspozycję egzotycznych roślin zadziwi każdego. ZOO Ostrawa posiada największą liczbę gatunków zwierząt w Europie. Po drodze do Złotej Pragi odwiedzimy Ołomuniec. To przepiękne miasteczko na Morawach z historycznym rynkiem, katedrą wzorowaną na Katedrze św. Wita w Pradze, szlakiem fontann i niesamowitym klimatem.
Zasłużona pożywna obiadokolacja, nocleg oraz kontynentalne śniadanie aby nabrać siły na kolejny dzień pobytu.
Drugi dzień to Złota Praga, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Stolica Czech wygląda okazale i majestatycznie o każdej porze roku, w każdych warunkach i o każdej porze dnia. To klejnot w kamiennej koronie świata. To perła w cesarska Habsburgów. Miasto o stu wieżach. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast świata.
Po tylu kilometrach w nogach czas na nocleg, pożywną obiadokolację oraz kontynentalne śniadanie.
W drodze powrotnej, w trzecim dniu odwiedzimy Kaplica Czaszek w Kutnej Horze, która jest światowym HIT-em. Ta niepozorna z zewnątrz budowla skrywa 40 tyś. kości ludzkich z których dosłownie udekorowane jest całe wnętrze. Kości pochodzą z osób pochowanych na pobliskim cmentarzu. Jeśli czas pozwoli zajrzymy również do historycznej części miasta.
Jestem pewna, że rozwiązałam przynajmniej jeden problem gdzie na 3 dni wyjechać z młodzieżą żeby się nie nudzić i jeszcze dodatkowo przywieść ze sobą garść bezcennej wiedzy.
Zapraszam serdecznie do zapoznania się ze szczegółowymi programami proponowanych 3 – dniowych wycieczek szkolnych klikając w podane w opisach linki.
Pozdrawiam i do zobaczenia.
Nowy projekt MEN "Podróże z klasą"
Nasze wycieczki szkolne z serii "Podróże z klasą" nie tylko spełniają ustawowe założenia ale są dodatkowo wzbogacone o pełne przygód gry miejskie oraz terenowe, które…
czytaj dalej5 pomysłów na ciekawą wycieczkę szkolną w 2 dni
Przyznacie Państwo rację, że jako nauczyciele, opiekunowie jak i rodzice jesteście bombardowani z każdej strony reklamami ciekawych, tanich, wyjątkowych itp. wycieczek szkolnych. Jest dość trudno…
czytaj dalejMorawski Kras - tym razem bez pytań….?
Morawski Kras w Czechach to bez wątpienia tak magiczna kraina, że może posłużyć bez efektów specjalnych jako sceneria dla filmów fantasy. Leży ona nie gdzie…
czytaj dalej