Skip to content
Menu
Bez kategorii
Wycieczki szkolne

Morawski Kras – tym razem bez pytań….?

Morawski Kras - tym razem bez pytań...? Morawski Kras w Czechach to bez wątpienia tak magiczna kraina, że może posłużyć bez efektów specjalnych jako sceneria dla filmów fantasy. Leży ona nie gdzie indziej jak na Czeskich Morawach. Morawy to historyczna kraina we Wschodnich Czechach ze stolicą w Brnie (proszę nie mylić z Bernem stolicą Szwajcarii). Jest po Pradze największym ośrodkiem administracyjnym w Czeskiej Republice. Morawy są również największym oraz najpopularniejszym regionem turystycznym naszych południowych sąsiadów. Własne dlatego na pierwszy mój artykuł o atrakcjach Czech wybrałam Morawski Kras. Przy okazji wspomnę o naszej bogatej ofercie wycieczek szkolnych nie tylko w te rejony.

Data dodania 13 sierpnia 2023

Morawski Kras – tym razem bez pytań…?

Morawski Kras w Czechach to bez wątpienia tak magiczna kraina, że może posłużyć bez efektów specjalnych jako sceneria dla filmów fantasy. Leży ona nie gdzie indziej jak na Czeskich Morawach. Morawy to historyczna kraina we Wschodnich Czechach ze stolicą w Brnie (proszę nie mylić z Bernem stolicą Szwajcarii). Jest po Pradze największym ośrodkiem administracyjnym w Czeskiej Republice. Morawy są również największym oraz najpopularniejszym regionem turystycznym naszych południowych sąsiadów. Własne dlatego na pierwszy mój artykuł o atrakcjach Czech wybrałam Morawski Kras. Przy okazji wspomnę o naszej bogatej ofercie wycieczek szkolnych nie tylko w te rejony.

Dlaczego tym razem bez pytań?

Hm …..bez pytań, nie znaczy bez odpowiedzi, które od razu nasuwają się na usta, tak warto, tak trzeba, tak należy odwiedzić to miejsce  i nie sposób w jednym zdaniu opisać dlaczego.  Blog ten  podzieliłam na kilka części ponieważ cały Morawski Kras ma bardzo wiele atrakcji turystycznych do zaoferowania. Każde z tych miejsc ma swój specyficzny urok a także niepowtarzalny klimat. Natomiast łączy je jedno labirynt wąwozów, skał, wodospadów i jaskiń oraz podziemnych jezior a nawet rzek. Zapraszam więc do lektury, zaczynamy od  parking przy Skalnym Młynie za jedyne 100 KC (około 18 zł.) za cały dzień. Oferta do przełknięcia.

Jaskinia Punkevny

To najbardziej spektakularna i najsłynniejsza krasowa grota na szlaku. Zwiedzanie wnętrza składa się z trzech części. Pierwsza to szereg pomniejszych pieczar z różnorodną szatą naciekową w postaci stalagmitów, stalaktytów oraz nawet stalagnatów. Druga to mocno klimatyczna pod każdym względem Przepaść Macochy z dołu (z góry również zapierający dech w piersiach widok). Oczywiście jak przystało na szanującą się przepaść, Macocha również ma swoją mroczną przeszłość. Trzecia część, która wywołuje najwięcej emocji i doznań to spływ łodziami podziemną rzeką Punkvą. Płyniemy wąskimi, niskimi korytarzami ze świadomością, iż w niektórych mijanych miejscach mamy pod sobą 40 m głębię.

Cenne info – Przy większej liczbie uczestników zapewniamy zwiedzanie w języku polskim. Zapraszam do zapoznania się z programem naszej wycieczki szkolnej do

Morawskiego Krasu.

Wejście do Jaskini Punkevny jest płatne dorośli 320 KC(około 60 zł.), młodzież szkolna i emeryci 270 KC (około 50 zł. ), dzieci 160 KC (około 30 zł.)

Pieszy szlak na Przepaść Macochy – od góry!

Są dwie najciekawsze opcje przejścia pieszym szlakiem, które zaczynamy od znajomego już parkingu przy Skalnym Młynie. Pierwsza zielonym szlakiem z biegiem potoku Punkva mijając po drodze Jaskinię Punkevny oraz stację kolejki linowej (opcja wjazdu na Przepaść Macochy dla mocno leniwych) aż do samej góry na punkt widokowy Górny Mostek z odbiciem po drodze na trochę skromniejszy ale również widokowy Dolny Mostek. Po trudach „wspinaczki” możemy uzupełnić kalorie i płyny również w schronisku o znajomo już brzmiącej nazwie „Przepaść Macocha”. Przy pierwszej opcji schodzimy w dół tym samym zielonym szlakiem mijając po drodze znajome już punkty.

Przy drugiej opcji schodzimy w dół żółtym szlakiem tzw. ścieżką dydaktyczną Jana Smardy, która ma inny krajobraz i jest trochę wymagająca, bo ma bardziej strome zejścia, ale za to stracimy więcej kalorii z popasu w schronisku.

Jaskinia Katarzyńska

Na równie dużą uwagę zasługuje Jaskinia Katarzyńska (Katerynska), która jest największą (97x44x20 cm.) pieczarą udostępnioną do zwiedzania nie tylko w Morawskim Krasie ale i w całych Czechach.  Znajduje się przy wejściu na żółty szlak od strony parkingu dla autokarów. W jej wnętrzu możemy podziwiać unikatowe cienkie stalagmity dochodzące do wysokości 4 m zwane bambusowymi laskami. Dodatkowym atutem jest wspaniała akustyka, dlatego grota wykorzystywana jest okazjonalnie na koncerty muzyczne.

Cenne info – Wejście do jaskini jest płatne dorośli 140 KC(około 26 zł.), młodzież i emeryci dzieci 110 KC (około 20 zł.), dzieci 80 KC (około 15 zł.)

Parking ten sam co do Jaskini Punkvy i całego szlaku.

Tabliczki z opisem w języku polskim.

Jaskinia Balcarka

Ten obiekt w przeciwieństwie do Jaskini Katarzyńskiej jest najmniejszą z pieczar udostępnionych do zwiedzania. ale za to z niespotykaną kolorową szatą naciekową. W Jaskini Balcarka trasa prowadzi przez dwa piętra podziemnych labiryntów korytarzy i szczelin na długości 600 m.  Tutaj były odnalezione również kości zwierząt z epoki pleistoceńskiej.

Cenne info – Wejście do jaskini jest płatne dorośli 150 KC(około 26 zł.), młodzież i emeryci dzieci 120 KC (około 20 zł.), dzieci 80 KC (około 15 zł.)

Bezpłatny parkingu przy wejściu do jaskini.

Tabliczki z opisem w języku polskim.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mnie się pokazać Morawski Kras  jako jedno z ważniejszych atrakcji turystycznej Czech do odwiedzenia przez Państwa.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam do zapoznania się z naszym programem wycieczki szkolnej na Morawy.

05 listopada 2023

5 pomysłów na 3 - dniową ciekawą wycieczkę szkolną

Wstęp tym razem minimalistyczny; Na obszerniejszy zapraszam na blog "5 pomysłów na 2 - dniową ciekawą wycieczkę szkolną". Wiemy jak trudno jest się zdecydować na…

czytaj dalej
04 września 2023

5 pomysłów na ciekawą wycieczkę szkolną w 2 dni

Wstęp musi być; Przyznacie Państwo rację, że jako nauczyciele, opiekunowie jak i rodzice jesteście bombardowani z każdej strony reklamami ciekawych, tanich, wyjątkowych itp. wycieczek szkolnych.…

czytaj dalej
01 sierpnia 2023

„Łódź poindustrialny fenomen” - ale dlaczego fenomen?

Łódź poindustrialny fenomem - ale dlaczego fenomen? Postaram się chociaż w kilku akapitach wyjaśnić dlaczego, jak i zachęcić Państwa do rozważenia udziału w naszej wycieczki…

czytaj dalej
Pokaż więcej